...

Archiwum

PIANO FESTIVAL w Gdanska Theater/1.

Wczoraj /20.08.22/ rozpoczął się w Gdanska Theater
zdj. własne
w Oberhausen Niemcy /POLONIA/
 
PIANO FESTIVAL
 
Przy fortepianie
Mistrz Sławomir Olszamowski 
– grał Chopina
 
W inny wymiar wprowadził nas
Pan Leonard Paszek
/znany wszystkim z promowania sztuki w POLONII w Niemczech/ przedstawiając postać pianisty
Sławomira Olszamowskiego.
.
Sławomir Olszamowski,
Pianista Sławomir Olszamowski
kompozytor i pedagog; ur. 26 lipca 1953, Wrocław. W latach 1975-1982 studiował kompozycję pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego i Edwarda Bogusławskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoje wykszałcenie uzupełniał podczas warsztatów kompozytorskich w Kazimierzu na Wisłą, Borovetz (Bułgaria), Moskwie i St. Petersburgu. Poza tym odbywał prywatne konsultacje u Witolda Lutosławskiego. Jest laureatem konkursów kompozytorskich: II nagrody za Muzykę koncertującą „Oczekiwanie” na trio stroikowe i kwartet smyczkowy (1984) na Konkursie Młodych Kompozytorów w Warszawie oraz III nagrody za “Bułgarską Fantazję” na perkusję solo i orkiestrę (2004) na Konkursie Kompozytorskim „Perkussion in 7/8 2004” w Płowdiw w Bułgarii.
Ponadto w 2003 film “Goldgarten” w reżyserii Saschy Bruhn z jego muzyką zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Berlinie. Utwory Sławomira Olszamowskiego były wykonywane na wielu znaczących festiwalach muzyki współczesnej, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Trybuny Kompozytorów Śląskich, zaś jego cykl “Łańcuch Przeciwieństw” na orkiestrę kameralną (1998), wykonywany wielokrotnie przez Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia, został sfilmowany przez Telewizję Polską.
(inf. z Google)
.
Balsam dla duszy. Kontakt Mistrza fortepianu z publicznością czymś mało spotykanym. Koncert prawie dwugodzinny. Mieliśmy wielką przyjemność porozmawiać z Mistrzem. Zapierało dech…niesamowita skromność. Wielka wrażliwość! Miłość do Chopina!
Zobaczyć łzy w oczach pianisty podczas wykonywania utworów Chopina …czymś niezapomnianym.
Cudnym widokiem rodzice z dzieckiem / dziesięciolatek może więcej/pośród widowni.
I wniosek… by porozumieć się z Chopinem /Polakiem nie wymagamy znajomości języka polskiego… nuty łączące wszechświat pośród wielojęzykowej publiczności balansowały, jednym językiem – zwanym wrażliwością.
ŚPIEW DUSZY wirował po granacie kurtyny, która była tłem dla fortepianu i Mistrza muskającego klawiaturę, by wydobyć nuty, a brawa zasłużone kluczem wiolinowym jakże wymownym.
.
(haiku)
.
Ciął po klawiszach
Samuraj fortepianu
Płonęły nuty
.
Bardzo dziękujemy.
 
Pan Leonard Paszek
Pianista Sławomir Olszamowski
.
zdj. własne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 
(prezentowane zdj. z mojego prywatnego zbioru)
————————————————————————-

0 Komentarze

Odpowiedz

19 + 9 =